Alte proiecte organizate în cadrul școlii

SA STII MAI MULTE, SA FII MAI BUN!

CERERE DE SUSȚINERE A PROIECTULUI
ÎN CADRUL PARTENERIATULUI CIVIC PENTRU EDUCAȚIE – CIVITAS
Proiect :”Ateliere de Educatie Emotionala prin Art-Terapie, Euritmie si Muzicoterapie”

Proiect finantat prin : Centrul de Proiecte Educationale si Sportive – PROEDUS – Apel I CIVITAS 2017

PENTRU UN VIITOR VERDE

POVESTEA DIN DESENUL MEU

Scoala noastra s-a implicat mereu in derularea unor programe care aduc un plus de valoare activitatii noastre.

In Scoala Gimnaziala Nr. 162 Bucuresti, de-a lungul timpului, au fost derulate o serie intreaga de proiecte cu finantare europeana sau locala cum ar fi:

-Proiectul POSDRU SOS- „Solutii inovative si oportunitati pentru asigurarea accesului, participarii si succesului scolar in invatamantul obligatoriu”;

-„Toti la gradinita, toti in clasa I”;

-„Voinic prin Sport”;

-„Funsport”;

-„Cultura fizica – domeniu al culturii universale”;

-proiecte CIVITAS.

Astfel, acum, scoala este implicata in urmatoarele proiecte educationale:

-„A Doua Sansa”-anul I si al II-lea (detalii despre acest proiect sunt in pagina siteului cu acelasi nume);

-„Jobs – Orientare profesionala-Instruire in intreprinderi si scoli”

-proiectul se deruleaza cu 23 de elevi de la a VIII-a A;

-profesorii implicati: Olinici Andrei, Musat Simona si Patrascu Elena.

Iata si cateva detalii despre acest proiect: proiectul Jobs este un proiect al Centrului International de Proiecte in domeniul educatiei (IPE) al Universitatii Pedagogice Zurich (PH Zurich) si a fost dezvoltat in cooperare cu Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice (MENCS), Centrul National de Dezvoltare a Invatamantului Profesional si Tehnic (CNDIPT) si implementat in parteneriat cu Universitatea din Bucuresti (UB). Proiectul este finantat de Agentia Elvetiana pentru Dezvoltare si Cooperare (Swiss Agency for Development and Cooperation-SDC) si co-finantat de Guvernul Romaniei, prin Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice.

Obiectivul proiectului este acela de a pregati elevii inmatriculati in ultimii ani din invatamantul gimnazial si primii ani de invatamant liceal tehnologic/profesional pentru alegerea unei rute de pregatire profesionala sau pentru continuarea studiilor la nivel universitar.