EDUCAȚIE PENTRU VIAȚĂ

PROGRAMUL „EDUCATIE PENTRU VIATA”

Programul „EDUCATIE PENTRU VIATA” este un efort al comunitatii din Sectorul 1 care vine in sprijinul elevilor, dascalilor, parintilor si scolii. Programul este destinat elevilor din ciclul primar, gimnazial si liceal din unitatile scolare de pe raza Sectorului 1.

SCOPUL PROGRAMULUI

Prevenirea abandonului scolar si ameliorarea performantelor scolare ale copiilor.

Descoperirea, valorizarea si incurajarea talentelor elevilor prin implicarea acestora in activitati extra-curriculare, dezvoltandu-le astfel spiritul de echipa, sensibilitatea, creativitatea si competivitatea.

Consolidarea competentelor, invatare remediala si accelerare a invatarii prin activitati educative, recreative si de timp liber.

ACTIVITATILE DIN CADRUL PROGRAMULUI

Activitatea programului se va derula in fiecare zi de luni pana vineri, dupa programul obligatoriu de scoala in intervalul orar 12,00 – 17,00 astfel:

12,00 – 13,00 servirea mesei

13,00 – 14, 30 efectuarea temelor pentru acasa

14, 30 – 17,00 activitati diverse

COSTUL programului este suportat din bugetul local.

Este GRATUIT pentru elevi.

În unitatea noastră sunt înscriși 100 de elevi de învățământ primar.